Zaznacz stronę

W ramach IV etapu odmrażania sportu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, baseny i pływalnie otrzymały zgodę na ponowne otwarcie.

Uzgodnienia na temat udostępnienia wodnych atrakcji w Lubaniu zostały podjęte podczas spotkania burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, zastępcy burmistrza Mateusza Zajdla, dyrektorki MOSiR Małgorzaty Garuli i przyszłej dyrektorki, Beaty Soczyńskiej, która z dniem 1 lipca obejmie to stanowisko. Podjęte decyzje są wynikiem rozmów, analizy spraw finansowych, prawnych, sanitarnych, a także frekwencyjnych z ubiegłych lat.

– Wiemy, że są już możliwości otwarcia basenu, są również wytyczne dotyczące reżimu sanitarnego. Wspólnie uznaliśmy, że wodny plac zabaw otworzymy 1 lipca – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. – Mam nadzieję, że pogoda dopisze i tak jak w ubiegłym roku wodny plac zabaw będzie dużą atrakcją dla najmłodszych mieszkańców Lubania i okolic – mówi burmistrz. – Basen kryty zostanie otwarty w dniu rozpoczęcia nauki szkolnej, tj. od 1 września. Liczę, że do tego czasu wróci w miarę normalne życie po okresie pandemii – dodaje A. Słowiński.

Z atrakcji wodnego placu zabaw będzie można korzystać w godzinach od 10:00 do 19:30. Ze względu na reżim sanitarny wejścia zostały zaplanowane o konkretnych godzinach: 10:00, 12:30, 15:00, 17:30, a czas pobytu ograniczony do 2 godzin. Przewidziano również 30 minutowe przerwy techniczne na dezynfekcję. W tym sezonie bilet będzie kosztował 5 złotych. Przed wejściem na teren obiektu wymagana będzie dezynfekcja rąk, a na jego terenie będzie obowiązywała zasada zachowania dystansu społecznego wynoszącego 2 m. Dla wspólnego bezpieczeństwa korzystający z wodnego placu zabaw zobowiązani będą do przestrzegania zasad ustalonych w regulaminie i stosować się do poleceń pracowników MOSiR oraz zarządcy obiektu. Zasady korzystania z wodnego placu zabaw w okresie pandemii będą dostępne na stronie MOSiR.

W okresie wakacyjnym basen kryty będzie nieczynny. Na tę decyzję złożyło się kilka powodów. Przede wszystkim obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nakładają obowiązek ograniczenia liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiekcie. Z pełnej oferty basenu nie będzie mogło skorzystać tyle osób, ile mogło przed pandemią, a koszty funkcjonowania basenu pozostają niezmienne. Istotnym faktem jest obserwowane przez kolejne lata niewielkie obłożenie basenu krytego w okresie letnim. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się atrakcje wodne na zewnątrz, a nie wewnątrz budynków. Ponadto została rozpoczęta procedura partnerstwa publiczno-prywatnego dla obiektu sportowego jakim jest pływalnia MOSiR i hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2. Procedura ma na celu wyłonienie wykonawcy niezbędnych prac modernizacyjnych, termomodernizacyjnych, a także poprawy funkcjonowania tych wszystkich urządzeń, które są już zużyte i należy je wymienić.

– Trzeba zastosować nowe technologie, aby basen mógł służyć społeczności naszego miasta. Dysponujemy już dokumentacją techniczną, analizą dotyczącą samej niecki, znamy również stan techniczny hali sportowej. Trwają przygotowania do realizacji inwestycji i nie możemy wykluczyć potrzeby przeprowadzenia badań stanu urządzeń przez potencjalnego wykonawcę, właśnie w okresie wakacyjnym. Ten fakt miał również znaczenie przy podejmowaniu decyzji odnośnie czasowego wyłączenia z użytkowania basenu krytego – powiedział burmistrz.

Miesiąc sierpień będzie przeznaczony na działania związane z uruchomieniem procedury napuszczania wody i rozruchu wszystkich niezbędnych urządzeń. Będą również wykonywane badania wody przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

(ŁCR)

Accessibility